سياسيون وانتخابات، انتخبوا بحرية و شاركوا في الديمقراطية، شاركوا في التغييرعن طريق الاستفتاء عبر الانترنت
left right close

Mohamed Kamel Amr

> مصر > السياسيون > Mohamed Kamel Amr
Mohamed Kamel Amr مستعد لرأيك ، وتقديم الدعم للتصويت. التصويت على الانترنت!
مستقل
 
الصورة محمد كامل عمرو

محمد كامل عمرو - مع

دبلوماسي مصري ووزير الخارجية حاليًا في وزارة هشام قنديل. | An Egyptian diplomat and politician.
 NO! محمد كامل عمرو

محمد كامل عمرو - ضدّ

انقر فوق، إذا كنت لا تؤيد هذا المرشح. | Click, if you do not support Mohamed Kamel Amr. Say why.

على الانترنت لنتائج الانتخابات "محمد كامل عمرو " في الرسم البياني

graph
> Mohamed Kamel Amr >

السيرة الذاتية

[+] إضافة

ARA:

 

محمد كامل عمرو (1 ديسمبر 1942 -) هو دبلوماسي مصري ووزير الخارجية حاليًا في وزارة هشام قنديل. اختاره عصام شرف وزيراً للخارجية خلفاً لمحمد العرابي مما أثار جدلاً بسبب تردد أنه عضو في الحملة الانتخابية لعمرو موسى. واستمر في وزارة كمال الجنزوري ثم في وزارة هشام قنديل. ابتعد عمرو عن العمل الدبلوماسي والسياسة الخارجية منذ أن ترك وزارة الخارجية المصرية سنة 1997، واختار الجانب الاقتصادي فعمل في البنك الدولي.

 

شغل مناصب دبلوماسية عديدة، آخرها سفير مصر في السعودية بين 1995 و1997. وقبلها كان قائما بالأعمال في سفارة مصر في واشنطن، ومساعدا لوزير الخارجية للمنظمات الإفريقية، ومندوبا في بعثة مصر في الأمم المتحدة. وبعد تركه منصبه كسفير في الرياض تولى منصب المدير التنفيذي في البنك الدولي، حيث مثل مصر و13 دولة عربية بين العامين (1997 إلى 2008).

 

مصدر

 

 

ENG:

 

Mohamed Kamel Amr (Arabic: محمد کامل عمرو, born 1 December 1942) is an Egyptian diplomat who is the current Foreign Minister of Egypt, first in Essam Sharaf's government from 18 July 2011 to December 2011, then in Kamal Ganzouris government from 7 December 2011 to August 2012 and currently in Hesham Qandils government since 2 August 2012.

 

The appointment of Amr, who has worked for the World Bank since leaving the Foreign Ministry, was part of a cabinet reshuffle demanded by protesters camped out in central Cairo.

 

Career

Amr began his career as a counselor in the Egyptian Mission to the United Nations. His term lasted for five years from August 1982 to September 1987. At the same period, he became the representative of Egypt on the United Nations Security Council (1983-1984). He continued to work as a counselor responsible for Multilateral Diplomacy and Organizations and Cabinet of Deputy Prime Minister and Minister of Foreign Affairs from September 1987 to January 1989. He served in the Egypt's embassy in Washington DC from January 1989 to December 1993. Then he appointed Deputy Assistant Foreign Minister For African Organizations (January 1993- September 1995). He served as Ambassador of Egypt to the kingdom of Saudi Arabia and representative of Egypt to the Organization of Islamic Conference for two years from September 1995 to December 1997. Amr was appointed Alternate Executive. Director, representing Egypt and 13 Arab countries on the Executive Board of Directors of the World Bank in Washington DC (December 1997- January 2009).

 

source

2013-02-10

ElectionsMeter لا يتحمل اي مسؤولية حول محتوى الحجج و التعاليق. نرجوا منكم الاتصال بالمصدر مباشرة. كل حجة او تعليق يجب ان يحتوي على اسم الكاتب و المصدر الاصلي. يجب ان تكون لدى المستعملين دراية بحقوق الكاتب. الرجاء الاطلاع على قواعد البوابة

وإذا كان النص يحتوي على خطأ ، معلومات غير صحيحة ، تريد اصلاحها ، أو حتى اردت ان تغير مضمون الحساب ، يرجى الاتصال بنا. اتصل بنا..


 
load menu